Başaran: Tutsakların talebinin etrafında kenetlenelim

img
DİYARBAKIR - HDP il binasında düzenlenen baskına tepki gösteren Ayşe Acar Başaran, tutuklulardan sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğini belirtti. Halka çağrı yapan Başaran,“Yek vücut olursak, kıramayacağımız tecrit, diktatörlük yoktur. Tutsakların sesine ses vermelim, talebin etrafında kenetlenelim" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın da aralarında bulunduğu partililerin 3 Mart’tan bu yana açlık grevini sürdürdüğü il binasına 3'üncü kez baskın düzenlenerek eylemcilerin gözaltına alınması protesto edildi. Eylemin sürdüğü il binasında düzenlenen toplantıya, HDP’nin belediye eşbaşkan adayları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve yüzü aşkın yurttaş da destek verdi. Salonu dolduran halk, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. 
 
FARİSOĞULLARI: DİRENİŞİMİZ SÜRECEK
 
Toplantıda ilk konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, tarihi bir süreçten geçildiğini ifade ederek, Leyla Güven’in öncülüğünde Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevinin sürdürüldüğünü söyledi. Eylemlerin dünyanın dört bir yanına yayıldığını dile getiren Farisoğulları, “Arkadaşlarımızın yaşamı kritik aşamada. Halkımızın direnişi sürüyor. AKP-MHP faşizminin baskıları bu direnişi yıldıramaz. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kırılmayana kadar bu direniş sürecektir. Saldırılar var ancak buna karşı da direnişimiz sürecek. Kürdistan’ın dört parçasından bütün dünyaya yayılan bir direniş var” dedi.
 
Açlık grevi eylemini sürdürenlerin sağlık sorunlarının kritik aşamaya ulaştığını yineleyen Farisoğulları, “Onların sesi olmalıyız. Direnişlerini büyütmeliyiz” çağrısında bulundu. 
 
‘HALKIMIZLA BİRLİKTE DİRENECEĞİZ’
 
Parti binalarına yapılan baskına dikkat çeken Farisoğulları, “Arkadaşlarımızı sahiplenmeliyiz. Her gün il binasına gelerek, bu eylemi, direnişi sahiplenmeliyiz. Arkadaşlarımızın direnişi aynı zamanda halkımızın direnişidir. Birçok kez açlık grevi eylemi başlatıldı. Ancak AKP-MHP faşizmi il binamızı abluka altına alarak, arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Arkadaşlarımız gözaltında direnişini sürdürüyor. Ufak şeyler düşünmüyorlar. Bu bir direniştir. Bizi kırımdan geçirmek isteyenlere karşı güçlü bir irade göstermeliyiz. Direniş karardır. Bu halk öyle bir noktaya geldi ki; dost ve düşmanı tanımıştır. Kürt halkı Kürdistan’ın dört parçasında statü sahibi olmak istiyor. Kimseden izin almadık, bundan sonra da izin almayacağız. Halkımızla birlikte direneceğiz” ifadesinde bulundu. 
 
‘CENAZE ÇIKARSA KABUL EDİLEMEZ’
 
Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Farisoğulları sözlerini şöyle tamamladı:“Bir cenaze çıkarsa artık kabul edilemez. Bu temelde duyarlılık göstermeliyiz. Faşizme karşı birlikte direnmeliyiz. Tutuklu aileleri, çocukları açlık grevinde olan aileler, bütün halkımız; kararlı bir şekilde bu eylemleri sahiplenmelidir. Faşizme ve baskılara karşı başka yolumuz kalmadı.” 
 
BAŞARAN: KIRIM POLİTİKASINA DUR DEMEK İÇİN GREVDELER
 
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tecridin tüm Türkiye halklarına dair olduğunu vurgulayarak, “Tecrit, İmralı’da başlayan ve Türkiye’de yönetim biçimi haline gelen bir uygulamadır. Tecrit bir savaş ve kırım politikasıdır. Halkları bir birine kırdırma politikasıdır. Binlerce yoldaşımız, DTK Eşbaşkanımız Leyla Güven’in öncülüğünde, Türkiye halklarının eşit ve özgür koşullarda yaşayabilmesi için, 3 yıldır yürütülen kırım politikasına dur demek için bedenlerini açlığa yatırmış durumdalar” dedi.  
 
KRİTİK AŞAMAYA ULAŞAN TUTUKLULAR
 
Cezaevlerinde açlık grevini sürdüren tutukluların sağlık durumuna ilişkin konuşan Başaran, 16 Aralık 2018’de başlayan 335 tutuklunun sağlık durumlarının kritik bir aşamaya ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “Vücutta kanamaların oluşması, halsizlik, yürümekte zorlanma, mide krampları; ilk gruptaki arkadaşlarımızın bir çoğunda görülmektedir. Van, Gebze ve Tarsus’ta arkadaşlarımız kritik aşamayı aşmış durumlar. Bir amaç, bir direniş ile seslerini yükseltmek istiyorlar. Biz de onların sesine ses verip, Kürt halkını ve Türkiye halklarını yaşatmalıyız” diye konuştu.  
 
Başaran, cezaevlerinde sağlık durumları kritik olan tutuklulara ilişkin şu bilgileri paylaştı: 
 
“* Cihan Temur, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Burnundan kan akıyor, bağırsaklarında kanamalar var. 
 
* Azim Sökemen Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Mide krampları, baş ağrıları, bulantılar. Şeker ve tuz alımında zorlanma yaşıyor. 
 
* Şahin Önlü, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Mide krampları yaşıyor. Aynı zamanda kalp hastası ve her an kalbi durabilir. 
 
* Dilbirin Turgut, Tarsus Cezaevi’nde. İki kez üst üste kan kustu, katılaşmış bir kan, Hepatit B hastası, gözlerde morarma ve sıcağı artık algılamıyor. 
 
* Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde, sese ve ışığa yoğun duyarlılık, halsizlik hat safhaya geldi ve hafıza kaybı yaşanıyor.”
 
'ÖLMEK İÇİN DEĞİL ÖZGÜRLÜK İÇİN' 
 
Açlık grevi eylemlerinin taleplerinin karşılanması gerektiğini vurgulayan Başaran, şunları söyledi: “Bu durumlar kritik bir aşamaya geldiğimizi gösteriyor. Bir dakikanın, bir saniyenin ne kadar önemli olduğunu bilerek yaklaşmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız ölmek için değil, özgür yaşamak için grevdeler. Yaşatmak için greve başladılar. Onları ve kendimizi yaşatmak bizim de sorumluluğumuz. İktidara seslenmek istiyoruz; bu direnişi kırmak sonuç elde etmeyecektir. Aileler üzerinden psikolojik baskı ile kırılamayacağını tarih göstermiştir. İlk arkadaşlarımıza müdahale tehditleri bilgileri gelmekte. Bu direniş bu tehditlerle kırılamayacaktır. Bunun tek bir yolu var; gelin kendi yasalarınıza uyun, kendi iç yasalarınıza, imzaladığınız uluslararası sözleşmelere uymanıza davet ediyoruz. Binlerce insan dünyanın dört bir yanında siz kanunlarınızı uygulayın diye açlık grevindeler. Altında kalacağınız, hesabını veremeyeceğiniz mutlak tecridin kaldırılması talebini kabul edin.”
 
‘BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN’
 
Kürt halkına çağrıda bulunan Başaran, şöyle konuştu: “Bugün değilse ne zaman? Bugün sesimizi yükseltmenin, bu talebi her yerde dillendirmenin zamanıdır. Arkadaşlarımızın kişisel olarak talepleri yok. Tam da bu sessizliği kırmak, bize uyguladıkları mutlak tecrit politikalarını kırmak için grevdeler. Yek vücut olursak, kıramayacağımız tecrit, diktatörlük yoktur. Duyarlı halkımıza tutsakların sesine ses vermeye, talebin etrafında kenetlenmesi çağrısında bulunuyoruz.”
 
NE OLMUŞTU?
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve parti üyeleri Sevican Yaşar, Salih Cansever, İsmet Yıldız, Salih Tekin ve Bilal Özgezer 3 Mart’ta il binasında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatmış, HDP milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile parti üyeleri Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ateş de 8 Mart’ta dahil olmuştu. 3 Mart’ta, 8 Mart’ta ve 12 Mart’ta düzenlenen polis baskınlarında açlık grevinde olan parti üyeleri darp edilerek, gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan HDP’lilerden 4’ü tutuklanırken, 3’ü halen gözaltında tutuluyor. Başlattığı süresiz dönüşümsüz eylemi sırasında gözaltına alınan 7 kişiden 4’ü çıkarıldıkları mahkemede tutuklamıştı. 8 Mart’taki baskından sonra sevk edildikleri adliyede savcılık tarafından ifadeleri alınan Abdulhalik Kurt, Yusuf Ateş ve Salih Cansever 12 Mart’ta serbest bırakılmış ve açlık grevi eylemine il binasında devam etmişler ve aynı gün tekrar gözaltına alınmışlardı. 
 

Diğer başlıklar

22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti
09:17 Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var